Czym jest endodoncja?
Jedną z dziedzin stomatologii jest endodoncja, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, które dotykają miazgę zęba oraz tkanki okołowierzchołkowe. Leczenie endodontyczne, popularnie nazywane kanałowym, to najlepsza metoda zapobiegania konieczności usuwania zębów. Prawidłowe i przeprowadzone w stosownym czasie leczenie endodontyczne nie tylko uratuje ząb, ale także sprawi, że będzie on całkowicie spełniał swoje funkcje.
Jak przebiega leczenie endodontyczne?
Proces leczenia kanałowego jest dość skomplikowany. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne są odpowiednie badania diagnostyczne. Absolutne minimum to wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu lekarz może ocenić stan zęba, przyjrzeć się jego kanałom i ich specyfice oraz zaplanować proces leczenia. Także tomografia komputerowa pozwala na wgląd we wszystkie płaszczyzny zęba. Takie badanie niezbędne będzie także przy ponownym leczeniu kanałowym wcześniej nieskutecznie leczonego zęba.
Podczas wizyty lekarz wykona znieczulenie oraz zabezpieczy ząb koferdamem, czyli specjalną gumą zapobiegającą między innymi dostawaniu się do zęba śliny. Zabezpieczony ząb otwiera się, a następnie lekarz usuwa chorą miazgę ze wszystkich kanałów, dokładnie je oczyszczając. Korzysta także z endometrów, które mierzą głębokość kanałów, co pozwala upewnić się, że ząb jest właściwie oczyszczony. Proces czyszczenia kanałów, aplikacji lekarstw, a następnie wypełniania oczyszczonych kanałów może zająć klika wizyt w gabinecie. Podczas wizyty zamykającej leczenie, stomatolog wypełnia kanały gutaperką – specjalną masą, która gwarantuje bezpieczeństwo zęba.
W naszej klinice leczenie endodontyczne wykonujemy przy pomocy mikroskopu, który daje lekarzowi możliwość pracowania na zębie widzianym w odpowiednim powiększeniu, gwarantującą endodoncie pełną widoczność, a zatem i maksymalną precyzję wykonania zabiegu.
Kiedy używa się mikroskopu w leczeniu endodontycznym?
Leczenie endodontyczne z zastosowaniem mikroskopu najczęściej stosuje się w przypadku nietypowej budowy kanałów u pacjenta, a także w czasie usuwania z zęba fragmentu narzędzia endodontycznego, jeżeli ułamało się ono w kanale zęba. Pod mikroskopem przeprowadza się również powtórne leczenie kanałowe – jeśli poprzednie zabiegi wykonane były nieprawidłowo lub niefachowo. Dość często zdarza się, że pacjenci leczeni przed kilku laty przy wykorzystaniu przestarzałych technologii i materiałów dziś muszą powtarzać leczenie.
Choć w nie każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się mikroskop, warto wybrać tę klinikę, która jest w niego zaopatrzona. Ząb dobrze wyleczony metodą endodontyczną może nam przesłużyć jeszcze przez wiele lat.
Nasze honorarium: 1100 – 2800 zł.