Leczenie pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to specjalistyczny rodzaj leczenia endodontycznego. Dzięki zastosowaniu mikroskopu w leczeniu kanałowym możliwe jest skrócenie procesu leczenia, a także uratowanie zębów, które w innym wypadku byłyby przeznaczone do ekstrakcji.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Przebieg leczenia endodotycznego pod mikroskopem jest zbliżony do tradycyjnego leczenia kanałowego. Najpierw pacjentowi wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba, aby ocenić jego stan i sprawdzić ilość kanałów. Następnie ząb jest zabezpieczany przed śliną przy użyciu koferdamu i otwierany. Przy pomocy mikroskopu stomatolog oczyszcza kanały z chorobowo zmienionej miazgi. Dzięki użyciu mikroskopu kanały można oczyścić dokładniej na jednej wizycie. Pomocne są również endometry służące do badania głębokości kanału. Leczenie kanałowe pod mikroskopem często stosowane jest w przypadku zębów o nietypowej budowie kanałów, w czasie powtórnego leczenia endodontycznego, a także przy usuwaniu ułamanych narzędzi endodontycznych z wnętrza kanałów.

Dlaczego warto korzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie zęba, który w innym wypadku byłby przeznaczony do ekstracji. Jeżeli więc stomatolog wskazuje nam leczenie kanałowe pod mikroskopem jako sposób na uratowanie zęba, to warto podjąć to leczenie, choć wiąże się ono z wydatkami. Prawidłowo wyleczony ząb może nam jednak służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat. W niektórych wypadkach ząb można ponownie leczyć metodą endodontyczną.

Smile design

Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu, jednocześnie bojąc się podejmowania działań, które mogłyby ten uśmiech poprawić. Powodem jest to, że nie wiemy, jak będzie wyglądać nasz uśmiech po poprawie. Metoda digital smile design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu, pozwala nam na zobaczenie wizualizacji naszego uśmiechu po zastosowanym leczeniu.

Czym jest digital smile design?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu to metoda stworzona przez brazylijskiego stomatologa Christiana Coachmana. Zauważył on, że pacjenci często są zaskoczeni efektem końcowym, a zespołowi, który pracuje nad pięknym uśmiechem pacjenta często brakuje wspólnego punktu odniesienia, przez co przekazywanie sobie informacji może być nieprecyzyjne. Digital smile design pozwala na wyeliminowanie tego problemu.

Jak stosuje się cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Pierwszym etapem jest wykonanie przez stomatologa wielu zdjęć oraz filmów naturalnego uśmiechu – z różnych perspektyw,  a także od wnętrza jamy ustnej. Stomatolog przeprowadza także dokładny wywiad z pacjentem, aby lepiej poznać jego osobowość i wyobrażenie o pięknym uśmiechu. Następnie na podstawie zebranych danych przygotowuje on wizualizację nowego uśmiechu oraz szczegółowy plan leczenia stomatologicznego, który pozwoli mu na osiągnięcie takiego efektu.

Zalety digital smile design

Niewątpliwą zaletą digital smile design jest to, że możemy naocznie przekonać się, jaki będzie efekt końcowy leczenia stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu metody możemy także poznać szczegółowy plan leczenia i zaplanować wydatki, związane z ulepszaniem naszego uśmiechu.

Chururgia

Choć praca chirurga kojarzy się raczej z salą operacyjną i poważnymi operacjami, to jednak nasze zęby czasami również potrzebują interwencji chirurgicznej. Takimi przypadkami zajmuje się chirurgia stomatologiczna.

Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga w stomatologii?

Chirurg stomatologiczny przeprowadza niektóre zabiegi w obrębie jamy ustnej, które nie mogą zostać wykonane przez stomatologa. Często współpracuje on z dentystą w czasie leczenia trudnych przypadków, na przykład kiedy zachodzi potrzeba wykonania resekcji korzenia czy usunięcia ropnia. Czasami jego pomoc przydaje się przy ekstrakcjach zęba – zwłaszcza jeżeli korzeń zęba ma nietypową budowę lub ząb jest mocno osadzony. W niektórych przypadkach pomoc chirurga stomatologicznego wymagana jest przy zdecydowaniu się pacjenta na rozwiązania protetyczne lub implantologiczne.

Jak wygląda leczenie chirurgiczne w stomatologii?

Zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej zawsze są omawiane z pacjentem i poprzedzanie badaniem i przeprowadzeniem wywiadu. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba konsultacji z innymi specjalistami, aby odpowiednio poprowadzić proces leczenia chirurgicznego. Samo leczenie  najczęściej przebiega w znieczuleniu – miejscowym bądź ogólnym w zależności od potrzeb. Po przeprowadzonym zabiegu chirurg kontroluje postęp procesu gojenia się ran pooperacyjnych, a w razie problemów konsultuje się ze stomatologiem, prowadzącym danego pacjenta.

Implanty

Współczesna stomatologia kładzie duży nacisk na utrzymanie u pacjenta naturalnego uzębienia, jednak w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się usunięcie zęba. Kiedy wskazana jest ekstrakcja zęba, wówczas należy jak najszybciej pomyśleć o uzupełnieniu powstałej luki w łuku zębowym, na przykład poprzez implanty.

Kiedy warto skorzystać z implantów zębów?

Choć leczenie naturalnych zębów jest zawsze rozwiązaniem najlepszym, to jednak w niektórych wypadkach warto skorzystać z implantów zębów. Zakłada się je zwłaszcza w takich przypadkach jak utrata zęba na wskutek ekstrakcji bądź urazu. Współczesna implantologia dzięki rozwojowi technologii oferuje takie implanty, że na pierwszy rzut oka nie można ich rozróżnić od naturalnych zębów. W niektórych przypadkach na implantach zakłada się również uzupełnienia protetyczne.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Przebieg leczenia implantologicznego jest dość czasochłonny i wymaga zaangażowania zarówno ze strony lekarza, jak i ze strony pacjenta. Niezbędne jest również duże doświadczenie stomatologa, zajmującego się implantologią. Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest wszczepienie implantu w kość żuchwy bądź szczęki. Zwykle implant ten wykonany jest z tytanu i pełni on rolę korzenia zęba. Po tym etapie należy odczekać, aż tytanowy implant zrośnie się z kością w procesie osteointegracji. Następnie po zrośnięciu się implantu z kością następuje umocowanie korony protetycznej, która będzie widoczna w jamie ustnej. Cały proces zakładania implantu jest dość długi i wymaga również troski ze strony pacjenta o prawidłową higienę jamy ustnej w tym czasie. Również po założeniu implantów zębowych należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji zębów. Stomatolog udzieli wskazówek, w jaki sposób dbać o zęby, by implanty prawidłowo spełniały swoją rolę.

Założenie implantów zębowych spełnia nie tylko rolę estetyczną, lecz także i wpływa na inne procesy, takie jak żucie czy prawidłowa wymowa. Usunięcie zęba pociąga bowiem za sobą każdorazowo zmianę ustawienia pozostałych zębów, jeżeli powstała luka nie zostanie wypełniona implantem.

Protetyka

Utrata własnych zębów jest dużym dyskomfortem dla wielu osób, zwłaszcza jeżeli usunięty zostaje ząb widoczny w uśmiechu. Czasami jednak zęby ulegają uszkodzeniom, na przykład w czasie wypadków bądź też muszą zostać usunięte, gdyż nie nadają się do leczenia. W takich wypadkach rozwiązaniem mogą być protezy zębowe różnego rodzaju, które uzupełniają brakujące uzębienie.

Czym zajmuje się protetyka?

Rozwiązania protetyczne mają zastosowanie w przypadku utraty zębów naturalnych, które zostały usunięte bądź uszkodzone. Dzięki możliwości wyboru spośród różnorodnych rozwiązań protetycznych pacjenci mogą cieszyć się odtworzonym zgryzem. Zaawansowanie technologiczne współczesnych osiągnięć protetycznych jest tak duże, że na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić zastosowane rozwiązania protetyczne od naturalnych zębów.

Dlaczego należy uzupełnić luki w zębach?

Brakujące zęby nie są problemem tylko estetycznym, lecz także wpływają na takie  procesy jak żucie pokarmu czy prawidłowa artykulacja. Brak nawet jednego zęba w łuku zębowym powoduje przesuwanie się pozostałych zębów bądź ich pochylane się. Brak zęba może skutkować także tworzeniu się ubytków przyszyjkowych na wskutek odsłonięcia korzeni zęba.

Rodzaje rozwiązań protetycznych

Dzięki dużej gamie rozwiązań protetycznych każdy pacjent po konsultacji ze stomatologiem może wybrać rozwiązanie, które jest dla niego najkorzystniejsze. Indywidualizacja tego procesu jest niezbędna, ponieważ uzębienie jest sprawą indywidualną. Współcześnie protezy wykonywane są z materiałów bardzo trwałych i estetycznych i charakteryzują się wysoką jakością wykonania i solidnością.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim poprawą wyglądu naszych zębów. Warto jednak podkreślić, że by zadbać o piękny wygląd uśmiechu w pierwszej kolejności należy zadbać o wyleczenie wszystkich ubytków.

Co warto wiedzieć o stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna jest dziedziną, która czerpie z innych dziedzin stomatologii i ściśle z nimi współpracuje dla osiągnięcia efektu estetycznego. Często bowiem poprawa wyglądu zębów następuje poprzez wdrożenie leczenia ortodontycznego czy też poprzez zastosowanie osiągnięć implantologii. Nie bez znaczenia dla stomatologii estetycznej jest także profilaktyka stomatologiczna, polegająca na regularnych wizytach u dentysty. Dzięki temu można szybko naprawić zauważone ubytki.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologii estetycznej

Poprawa wyglądu naszych zębów może być uzyskana na wiele różnych sposobów. Jednymi z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej są skaling oraz piaskowanie. Zabiegi te łączą zadania stomatologii zachowawczej i estetycznej, bowiem polegają na usunięciu z zębów zalegającej warstwy kamienia nazębnego. Poprawia to wygląd zębów, a także wpływa na ich dobrą kondycję, ponieważ usunięcie kamienia wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób przyzębia. Często wykonywanym zabiegiem stomatologii estetycznej jest także wybielanie zębów. Inne zabiegi to między innymi założenie licówek, czyli cienkich płatków porcelany, a także założenie koron czy mostów jako uzupełnień protetycznych.

O czym warto wiedzieć?

Warto pamiętać o tym, że zabiegi stomatologii estetycznej należy przeprowadzać tylko na zdrowych i wyleczonych zębach. Przed rozpoczęciem procesu leczenia pacjent może zoba5czyć efekty, jakie osiągnie poprzez wizualizację końcowego efektu. Z pacjentem jest przeprowadzany także wywiad, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania dla konkretnych zabiegów i znaleźć najlepsze rozwiązanie, które usatysfakcjonuje pacjenta. Dzięki szerokiej gamie możliwości, jaką daje stomatologia estetyczna można zyskać uśmiech piękny niczym uśmiechy hollywoodzkich gwiazd.

Endodoncja

Jedną z dziedzin stomatologii jest endodoncja, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, które dotykają miazgę zęba oraz tkanki okołowierzchołkowe. Leczenie endodontyczne, zwane również kanałowym, w wielu wypadkach może uchronić przed ekstrakcją zęba, czyli jego usunięciem. Choć czasami leczenie endodontyczne wiąże się z dłuższym procesem, to jednak zawsze warto podejmować próby uratowania zęba zamiast go usuwać.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Proces leczenia kanałowego jest nieco bardziej skomplikowany. Przed podjęciem leczenia pacjentowi zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki czemu endodonta ocenia ilość kanałów oraz możliwości leczenia endodontycznego. Następnie na wizycie stomatolog zabezpiecza ząb przy użyciu specjalnej gumy, zwanej koferdamem. Chroni ona przed dostaniem się śliny wewnątrz opracowywanego zęba. Następnie ząb jest otwierany, a chorobowo zmieniona miazga jest usuwana ze wszystkich kanałów. Często na tym etapie endodonta korzysta z pomocy endometrów, które mierzą głębokość kanałów oraz z pomocy mikroskopu, dzięki czemu może obejrzeć wnętrze zęba w wielokrotnym powiększeniu. Po opracowaniu kanałów są one wypełniane specjalną masą, zwaną gutaperką. Dokładne wypełnienie kanałów gwarantuje poprawność leczenia endodontycznego. Następnie ząb jest zamykany. Dzięki postępowi w tej dziedzinie leczenie endonotyczne, zwłaszcza przy użyciu mikroskopu, nie musi trwać przez dłuższy czas, lecz może się zakończyć na jednej wizycie.

Kiedy używa się mikroskop w leczeniu endodontycznym?

Leczenie endodontyczne z zastosowaniem mikroskopu najczęściej stosuje się w przypadku nietypowej budowy kanałów u pacjenta, a także w czasie usuwania z zęba fragmentu narzędzia endodontycznego, jeżeli ułamało się ono w kanale zęba. Pod mikroskopem przeprowadza się także powtórne leczenie kanałowe oraz zaopatrzenie perforacji korzeni. Choć w nie każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się mikroskop, to jednak warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli nasz stomatolog je zaleci. Ząb wyleczony metodą endodontyczną może nam przesłużyć jeszcze przez wiele lat.

Inne

Porttitor elementum a odio, eu lorem scelerisque vel habitasse turpis, tortor cum natoque rhoncus sociis, odio tristique lorem dolor urna integer, est vel, aliquet nascetur odio integer amet est. Facilisis enim? Tristique porttitor ac! Nunc? Elementum in, odio nisi lundium proin. Magna eros, ridiculus.

Etiam adipiscing quis adipiscing, elementum urna cursus! Montes egestas augue turpis! Enim elit, risus egestas mid. Integer? Adipiscing, habitasse dis! Massa nunc in sed sit dolor nec penatibus scelerisque? In! Cum vut hac tincidunt purus.