Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Złe nawyki, które niszczą zęby

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Złe nawyki, które niszczą zęby

Dbamy o nasze zęby, myjemy je i regularnie kontrolujemy ich stan  – to najkrótszy przepis na zdrowe zęby, jakich może wskazać dentysta. Czy jednak nie mamy nawyków, które niszczą zęby?  Sprawdź, czy któryś z nich nie dotyczy także ciebie!

Używanie zębów zamiast nożyczek czy dziadka do orzechów

Czy nie zdarzyło ci się choć raz odrywanie taśmy przy użyciu zębów zamiast nożyczek? Albo rozłupaniu orzecha, by dostać się do jego wnętrza? Szanuj swoje zęby i unikaj ich stosowania w charakterze przydatnego narzędzia. W czasie rozłupywania orzecha czy przygryzania taśmy zęby mogą się wyszczerbić lub ułamać. Jeżeli w twojej jamie ustnej zostały zastosowane rozwiązania protetyczne, takie jak licówki porcelanowe, korony czy mosty to tym bardziej powinieneś unikać tego nawyku.

Gryzienie końcówki długopisu

Ssanie lub gryzienie końcówki długopisu to częsty nawyk u wielu osób. Choć może pomaga on się skupić, to jednak ma negatywny wpływ na nasze zęby. Często nieświadomie gryziemy przedmioty, jednak należy ten nawyk wyeliminować w trosce o zdrowe zęby – mogą one ulec ukruszeniu. Ssanie przedmiotów, podobnie jak ssanie kciuka u dzieci, może powodować wady zgryzu, jeżeli ten nawyk dotyczy dzieci.

Obgryzanie paznokci

W stresie wiele osób obgryza paznokcie. Niestety nawyk ten, poza kwestią estetyczną i higieniczną, może również spowodować uszkodzenie zębów, a także dysfunkcję stawu skroniowo-żuchowego, jeżeli nawyk ten towarzyszy nam przez dłuższy okres.

Złych nawyków, które niszczą nasze zęby jest wiele. Warto je znać, by móc je wyeliminować, gdyż wiele z nich wykonywanych jest przez nas nieświadomie.

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022