Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Jak dobrać szczoteczkę?

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Jak dobrać szczoteczkę?

Wybór szczoteczki wcale nie jest taką prostą sprawą. Musi być przemyślany i pewny, ponieważ to od szczoteczki zależy czystość i zdrowie naszej jamy ustnej. Najtańsze szczoteczki to zazwyczaj najgorsze rozwiązanie. Nie tylko nieumiejętnie myją nasze uzębienie, ale również są twarde i mogą doprowadzić do podrażnienia i zapalenia w ustach. A to przecież zawsze zły pomysł. Dosłownie!

Pierwszy wybór – szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?

Na samym początku musimy wybrać – czy chcemy mieć szczoteczkę tradycyjną, czy wręcz przeciwnie. Szczoteczka elektryczna to bardzo popularna i wydajna forma mycia zębów. Chociaż na samym początku trzeba zapłacić sporo, potem wymieniamy tylko część urządzenia – część z włosiem, co wcale nie wychodzi tak drogo. Pamiętajmy, że dzięki lepszemu myciu nie narażamy się na próchnice i inne zapalenia w jamie ustnej, niezbyt przyjemne. Kuliste ruchy okrągłej szczoteczki o wiele lepiej czyszczą chociażby przestrzenie międzyzębowe. Wykonują więcej ruchów niż zwykła szczoteczka podłużna. Na tą pierwszą opcję możemy pozwolić sobie wówczas, kiedy faktycznie umiemy czyścić swoje zęby i robimy to z użyciem odpowiedniej techniki. Podczas takiego mycia osoba roku około 200 ruchów czyszczących. Dla porównania jednak – szczoteczka elektryczna wykonuje ich od 5.000 do nawet prawie 9.000 ruchów. I to tylko w przypadku przeciętnych modeli!

Jakie wybrać włosie szczoteczki?

Jeżeli chodzi o twardość włosia, możemy wybierać spośród trzech rodzajów – włosia miękkiego, odpowiedniego dla dzieci i osób, które mają problemy z dziąsłami. A także na średnie i twarde, które doskonale radzą sobie z osadem i kamieniem nazębnym. Twarde dodatkowo wybielają zęby, jednak nie poleca się ich przy zapaleniach dziąseł. Poza tym szczoteczki dzielimy jeszcze na kilka typów – włókna czyszczące i włókna polerujące. Pierwsze z nich posiada charakteryzujący kształt. Włoski różnią się długością, mając jednocześnie inną rolę. Krótsze czyszczą ścianki zębów. Dłuższe natomiast docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Włókna polerujące, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko czyszczą zęby z zabrudzeń, ale także nadają połysk, wygładzają szkliwo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wybór szczoteczki jest istotny – nie tylko wybór odnośnie rodzaju szczoteczki, ale również typu jej włosia.

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022