Wpływ owoców na zdrowie jamy ustnej

Wszystkim wiadomo, że słodycze zawierające cukier, mają zły wpływ na zdrowie jamy ustnej. Na czarnej liście są zwłaszcza słodycze lepkie i klejące  się, takie jak lizaki, żelki, landrynki czy krówki. Czy jednak owoce są tak zdrowe dla naszych zębów jak mogłoby się wydawać? Stomatolog powiedziałby, że są na pewno zdrowsze niż słodycze. 

Owoce także zawierają cukier

Warto pamiętać, że cukier zawarty w owocach także ma wpływ na zdrowie naszych zębów. Choć jest to cukier, który łatwo się rozkłada, to jednak po zjedzeniu owoców powinno się umyć zęby. Jednak nie jest to wskazane zaraz po posiłku, w skład którego wchodzą owoce. Zawierają one bowiem kwasy owocowe, które osłabiają szkliwo. Szczotkowanie zębów od razu po ich umyciu może naruszyć szkliwo.

Dlaczego warto jeść owoce dla zdrowych zębów?

Owoce i warzywa zawierają wiele witamin, dlatego wspierają zdrowie naszych zębów. Najcenniejsze są zwłaszcza owoce zawierające witaminy A, C i E. Jedzenie owoców, zwłaszcza twardych, ma wpływ na usunięcie części płytki nazębnej, gromadzącej się na zębach. Niektórzy twierdzą, że zjedzenie jabłka po posiłku może zastąpić umycie zębów. Nie jest to jednak zalecane, można potraktować to jako sporadyczny sposób, ale dokładnego szczotkowania zębów nic nie zastąpi.

Zdrowe zęby

O zdrowie zębów można  dbać na wiele różnych sposobów. Właściwa dieta, codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa pozwolą nam cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia.

Dodaj komentarz