Przyczyny przebarwień na zębach
Patrząc na swoje odbicie w lustrze, często marzymy o tym, by nasze zęby były białe i lśniące. Najczęściej jednak kolor naszych zębów odbiega od naszych marzeń. Czy możemy coś zrobić, aby zęby były białe?
Od czego zależy kolor naszych zębów?
Kolor naszych zębów zależy od różnorodnych czynników. Należą do nich takie czynniki jak indywidualne uwarunkowania, wiek, dieta czy zażywane leki. Powierzchniowe przebarwienia często wynikają z nałogowego palenia papierosów, a także częstego spożywania potraw i napojów uznawanych za barwiące. Przebarwienia mogą powstawać również wewnątrz zęba. Zwykle za przebarwienia trwałe, pochodzące od środka zęba, odpowiada przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin bądź stosowanie nadmiernych ilości fluoru przed ukończeniem 18 roku życia.
Czy da się zmienić kolor zębów?
Dla zachowania ładnego koloru zębów niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja zębów. Codzienne mycie i nitkowanie zębów sprawia, że płytka nazębna nie przekształca się w kamień nazębny, a przebarwienia są usuwane na bieżąco. W przypadku zauważenia powierzchownych przebarwień na zębach, sięgnąć można po wybielającą pastę do zębów. Jeżeli przebarwienia są głębsze bądź mocniejsze, wówczas skorzystać można z zabiegu wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Jest to zabieg, który poprawi wygląd zębów i rozjaśni je o parę tonów. Należy jednak przez tydzień po zabiegu stosować białą dietę, a także pamiętać o tym, by co jakiś czas przeprowadzić go na nowo. Innym rozwiązaniem jest założenie licówek na przebarwione zęby. Rozwiązanie to stosuje się zwłaszcza w przypadku zębów przebarwionych trwale, na przykład na skutek antybiotykoterapii. Licówki, to cienkie płatki porcelany, które przykleja się na zęby widoczne w uśmiechu.