Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Nitkowanie zębów – ważne, ale często pomijane

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Nitkowanie zębów – ważne, ale często pomijane

Statystyki są nieubłagane – pomimo dużej dostępności do wszelkiego rodzaju środków higienicznych, takich jak szczoteczki do zębów czy pasty do zębów, nadal istnieje bardzo duża grupa osób, które zębów nie myją. Bywa jednak tak, że nawet ci, którzy myją zęby, zapominają (lub nie wiedzą), że zęby należy jeszcze nitkować.

Nitka do zębów

Wielbicielom filmów nitka do zębów kojarzyć się może z kultowym już filmem “Pretty Women”, kiedy bohaterka czyści zęby nitką w hotelowej łazience. Kiedy jednak przychodzi do stosowania nitki do zębów w naszych łazienkach, to nie jest już tak różowo. Wielu Polaków nie wie, że zęby należy codziennie nitkować, a niektórzy z nich nie wiedzą nawet, czym jest nitkowanie zębów. Stomatolodzy podkreślają, że dzieci po 10 roku życia oraz dorośli powinni nitkować zęby przynajmniej raz dziennie.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkę dentystyczną można kupić w drogeriach i aptekach. Jest to wydatek rzędu 10 – 20 zł, jednak jedna nitka posłuży nam długo. Nitkowanie najlepiej jest wykonywać wieczorem, kiedy mamy więcej czasu. Należy urwać około 40 cm nitki i nawinąć ją na palce wskazujące, tak, by między palcami zostało ok 5 cm nitki. Następnie należy umieścić nitkę w przestrzeni międzyzębowej i poruszając nitką do przodu i tyłu oczyścić szczeliny. Na koniec ruchem omiatającym należy wyczyścić również ząb i przejść do kolejnej szczeliny, używając nowego kawałka nitki.

Nitkowanie zębów nie jest trudne, jednak na początku może sprawiać pewne problemy. Warto obejrzeć filmiki w Internecie, które obrazują tę technikę lub poprosić swojego dentystę o instruktaż.

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022