Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Dziecko, przychodząc na świat nie ma zębów. Pojawiają się one – w zależności od indywidualnych uwarunkowań – w okolicach szóstego miesiąca życia. Proces ząbkowania jest bolesny dla dzieci, więc często są w tym czasie marudne i rozdrażnione. Po pojawieniu się zębów mlecznych niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej oraz szybkie leczenie próchnicy.

Po co leczyć zęby mleczne?

Wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną. Także higiena pierwszych ząbków u dzieci często kuleje. Okazuje się jednak, że mleczaki powinny być leczone, ponieważ ich kondycja ma wpływ na kondycję zębów stałych, kiedy już się pojawią. Nieleczona próchnica zębów mlecznych nie tylko może powodować dolegliwości bólowe u dziecka, lecz także spowodować, że wyrzynające się zęby stałe również ulegną zakażeniu próchnicą.

Higiena przede wszystkim

W profilaktyce przeciw próchnicy bardzo ważne jest codzienne szczotkowanie zębów. Należy robić to przynajmniej dwa razy dziennie, zaś wieczorem warto jeszcze użyć nitki dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe, a także płynu do płukania ust, aby pozbyć się resztek osadu z jamy ustnej. Ważne są również regularne wizyty u dentysty, dzięki czemu zauważone i wyleczone zostaną nawet najmniejsze ubytki. Nie należy dziecka straszyć dentystą, a raczej pokazywać mu korzyści płynące ze zdrowych zębów. Ważny jest również przykład rodzica.

Dodaj komentarz