protetyk

Z jakimi problemami powinniśmy udać się do protetyka?

Kim jest protetyk? Czy zawsze musimy udać się do niego tylko i wyłącznie wtedy, kiedy potrzebujemy protezy? Jak się okazuje, nie do końca tak właśnie jest. Protetyk wykonuje też mosty protetyczne, zajmuje się wstawianiem koron. Innymi słowy, możemy śmiało powiedzieć, że do protetyka powinniśmy się udać szczególnie wtedy, kiedy istnieje potrzeba odbudowania ukruszonych bądź ułamanych zębów. Protetyk jednak także zajmuje się uzupełnianiem naszego uzębienia – np. poprzez wykonanie protezy.

Jak wygląda proces wykonywania protezy u protetyka?

To, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, jeśli mowa o wykonaniu protezy u protetyka, to fakt, że przede wszystkim proces ten wymaga przynajmniej kilku wizyt. Na samym początku, protetyk wykonuje badanie. Wykonuje też wstępny odlew gipsowy, aby wiedzieć, jaka proteza ma zostać wykonana. Następnym etapem prac, jest dopasowanie protezy do pacjenta. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie można kupić wybranego modelu protezy. Zawsze są one wykonywane na indywidualne zamówienie. Wiąże się to z tym, że nie ma dwóch, identycznie ułożonych szczęk. Jeśli wykonana proteza pasuje, protetyk kończy ją i pacjent może ją już nosić. Czasem wykonanie protezy zajmuje kilka dni, czasem – jeśli gabinet dysponuje odpowiednim sprzętem, jest ona wykonywana w ciągu jednego dnia.

Korony i mosty protetyczne

Innym rodzajem zabiegu, który wykonywany jest przez protetyka, są korony i mosty protetyczne. Tutaj jednak jest konieczny do spełnienia jeden warunek: aby założyć koronę, czy most protetyczny, nie może być całkowitego ubytku w zębie. Zarówno korony, jak i mosty protetyczne zakłada się na zębach, które są ukruszone lub ułamane. Chodzi o to, aby protetyk miał na czym powyższe opierać. W przypadku, kiedy nie mamy całego zęba – wypadł nam, lub po prostu ubytek jest zbyt duży – zakłada się protezę lub implanty.

Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich, wymienionych powyżej czynnikach, z całą pewnością będziemy wiedzieli, w jaki sposób zaplanować wizytę u protetyka. Nie będziemy mieli też najmniejszych trudności z określeniem, czy wybrany przez nas zabieg, będzie mógł być u protetyka wykonany.

Dodaj komentarz