Rola mikroskopu w stomatologii
Choć mikroskop jest urządzeniem, które kojarzy nam się bardziej z pracownią biologiczną czy gabinetem naukowca, to jednak mikroskop pełni coraz większą rolę w leczeniu stomatologicznym.
Zalety mikroskopu w gabinecie stomatologicznym
Dzięki możliwości powiększenia, jaką daje mikroskop, stomatolog wykonujący zabieg może dokładnie obejrzeć miejsce zabiegu. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia precyzji zabiegu w ograniczonej przestrzeni, jaką jest jama ustna. Choć głównie mikroskop w stomatologii stosowany jest w leczeniu endodontycznym, to jednak leczenie dentystyczne w powiększeniu upowszechnia się coraz bardziej, a mikroskop staje się niezbędnym elementem wyposażenia dobrego gabinetu stomatologicznego.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Dzięki zastosowaniu mikroskopu w procesie leczenia endodontycznego możliwe jest skrócenie czasu trwania leczenia i dokładne opracowanie kanałów problematycznych w zwykłym leczeniu endodontycznym, takich jak zakrzywione kanały czy powtórne leczenie kanałowe. Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem nie różni się zbytnio od normalnego procesu leczenia endodontycznego, choć dzięki jego użyciu można wykonać leczenie na jednej wizycie. Stomatolog, po ocenie zdjęcia zębów znieczula pacjenta i zabezpiecza ząb koferdamem, czyli specjalną gumą, która izoluje ząb od reszty jamy ustnej i nie pozwala na dostawanie się śliny w miejsce zabiegu. Następnie otwiera ząb i dokładnie oczyszcza jego wnętrze ze zmienionej chorobowo miazgi. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów zęba, aby stan chorobowy nie powrócił. Następnie po oczyszczeniu kanałów są one wypełniane specjalnym tworzywem, zwanym gutaperką, która szczelnie wypełnia wnętrza kanałów. Ostatnim etapem jest zamknięcie zęba.
Prawidłowo wyleczony ząb może nam służyć jeszcze przez wiele lat, dlatego leczenie kanałowe jest w wielu wypadkach sposobem na uratowanie zęba, który w innym przypadku byłby przeznaczony do ekstrakcji.