Higienizacja jamy ustnej
Utrzymanie zdrowych zębów to w dużej mierze zasługa prawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów po posiłkach, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej powodują, że nasze zęby nie są zbyt długo narażone na kontakt z próchnicą. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć zęby, warto co pół roku wykonywać higienizację jamy ustnej, czyli zabiegi skalingu i piaskowania.
Usuwanie kamienia nazębnego
Codzienne szczotkowanie ma na celu usunięcie z zębów płytki nazębnej. Jednak kiedy płytka nazębna zmieni się w kamień nazębny, wówczas szczoteczka i pasta nie pomogą. Złogi kamienia nazębnego należy usuwać w gabinecie stomatologicznym poprzez zabieg skalingu zębów. Dentysta specjalnym skalerem, zwykle ultradźwiękowym, rozbija kamień nazębny, osadzony na zębach. Warto zauważyć, że kamień nazębny jest doskonałym środowiskiem rozwoju dla bakterii, dlatego należy zadbać o jego regularne usuwanie. Zwykle po zabiegu skalingu wykonywane jest również piaskowanie zębów, które usuwa resztki kamienia, a także wygładza powierzchnię zęba, aby utrudnić osadzanie się płytki nazębnej i bakterii wywołujących próchnicę.
Fluoryzacja
W zabiegu higienizacji jamy ustnej ostatnim etapem jest często fluoryzacja zębów. Fluor to pierwiastek bardzo potrzebny naszym zębom. Dentysta pokrywa zęby cienką warstwą specjalnego żelu z fluorem, co zabezpiecza je przed ubytkami próchniczymi. Fluoryzację można przeprowadzać zarówno na zębach stałych, jak i na zębach mlecznych, co jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza u maluchów.
Dla zdrowych zębów warto odwiedzać swojego dentystę co pół roku. Jeżeli nie będzie żadnych ubytków, wówczas warto skorzystać z higienizacji jamy ustnej, aby jak najdłużej cieszyć się naturalnymi zębami.