Higiena jamy ustnej

O tym, czym jest higiena jamy ustnej, wie każdy. Nie każdy zna jednak pojęcie higienizacji jamy ustnej, tymczasem są to ważne zabiegi, przeprowadzane dla zdrowia naszych zębów. Co oznacza to pojęcie?

Pielęgnacja zębów

Oprócz codziennego szczotkowania zębów pamiętać należy także o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz o płukaniu ust specjalnym płynem, aby usunąć z jamy ustnej wszystkie pozostałości. Jeżeli nie będziemy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, wówczas płytka nazębna, którą da się usunąć szczoteczką, zamieni się w kamień nazębny, który usunąć można tylko w gabinecie stomatologicznym.

Skaling i piaskowanie

Podstawowe zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w gabinecie dentystycznym to skaling i piaskowanie. Mają one na celu usunięcie złogów kamienia nazębnego i wypolerowanie zębów, aby bakterie i płytka nazębna miały utrudnione zadanie osadzania się na zębach. Skaling przeprowadzany jest zwykle przy użyciu skalera ultradźwiękowego, który rozbija kamień nazębny osadzony na zębach. Piaskowanie polega na usunięciu resztek osadu oraz na nadaniu zębom gładkości. Często jako uzupełnienie tych dwóch zabiegów wykonywana jest fluoryzacja zębów, dzięki czemu zęby są lepiej chronione przed próchnicą.

Dlaczego warto wykonywać higienizację jamy ustnej?

Higienizacja jamy ustnej powinna być wykonywana dwa razy w roku, w czasie wizyt kontrolnych u stomatologa. Dzięki temu unikniemy nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego, a nasze zęby będą miały ładniejszy wygląd i będą zdrowsze.

Dodaj komentarz