Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Halitoza, czyli brzydki zapach z ust

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Halitoza, czyli brzydki zapach z ust

Brzydki zapach z ust najczęściej zdarza nam się wówczas, gdy pominiemy poranne lub wieczorne mycie zębów lub też gdy zjemy potrawy o intensywnym zapachu – na przykład zawierające czosnek czy cebulę. Jeżeli jednak brzydki zapach z ust pojawia się u nas często i ma charakter nawracający, to może to świadczyć o różnych chorobach.

Skonsultuj się z dentystą

Jeżeli dbasz o higienę jamy ustnej, a pomimo tego z ust czuć brzydki zapach, wówczas warto skonsultować się ze swoim stomatologiem. Brzydki zapach może świadczyć o niedopasowanej protezie, o nieszczelnych koronach zębowych lub o pojawieniu się próchnicy. Bywa, że nieświeży oddech jest oznaką chorób przyzębia. Jeżeli takich problemów nie ma, to na wizycie warto wykonać skaling i piaskowanie, gdyż źródłem brzydkiego zapachu mogą  być bakterie bytujące na kamieniu nazębnym. Może się okazać, że przyczyną brzydkiego zapachu z ust jest choroba niezwiązana z zębami, na przykład zapalenie gardła i nosa, choroba wrzodowa czy problemy z układem pokarmowym.

 

Sięgnij po domowe sposoby

Podstawą przeciwdziałania halitozie jest codzienna higiena jamy ustnej. Wieczorem warto użyć nitki dentystycznej i wypłukać usta specjalnym płynem do płukania ust. Świetnie sprawdzi się w tym celu także napar z szałwii lub rumianku. W ciągu dnia często popijaj niegazowaną wodę mineralną, aby usunąć z jamy ustnej bakterie. Sięgnąć możesz także po ziołowe napary lub zieloną herbatę, która ma korzystny wpływ na szkliwo zębów. Doraźnie możesz skorzystać z miętowej gumy do żucia lub drażetek. Warto przegryzać także natkę pietruszki, która naturalnie odświeża usta.

 

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022