Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Czym są mosty protetyczne?

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Czym są mosty protetyczne?

Utrata zęba powinna być rozwiązaniem ostatecznym i najczęściej do tego dążą stomatolodzy. Jeżeli jednak ząb nie rokuje i nie ma szans na jego uratowanie, wówczas stomatolog wykonuje ekstrakcję, czyli usuwa ząb z zębodołu. Powstaje nieestetyczna luka, którą należy jak najszybciej wypełnić, ponieważ może ona powodować zmiany w ustawieniu zębów sąsiadujących.

Kiedy wykonywany jest most protetyczny?

Most protetyczny jest uzupełnieniem protetycznym stałym, które mocuje się na oszlifowanych zębach naturalnych. Możliwość skorzystania z tego rozwiązania istnieje wówczas, jeżeli luka nie jest większa niż dwa lub trzy zęby, zaś po obu stronach luki pozostały naturalne zęby, które mogą być podporą mostu protetycznego. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w przypadku zastosowania mostów protetycznych siła żucia zostaje zachowana. W przypadku protez ruchomych siła żucia jest o wiele słabsza, zaś jedzenie twardych pokarmów może się zakończyć uszkodzeniem protezy. W przypadku braku zębów naturalnych, które mogłyby być podporą mostu protetycznego możliwe jest wykonanie mostu opartego na implantach.

Uzupełnienia protetyczne powinny być zastosowane jak najszybciej po usunięciu zębów, aby nie dopuścić do naruszenia układu stomatognatycznego zębów. Każda luka po zębie poddanym ekstrakcji zwiększa ryzyko wystąpienia rozchwiania się zębów oraz nieprawidłowego rozkładu sił żucia, co może powodować dolegliwości bólowe.

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022