Czym są licówki?

Wiele osób marzy o pięknym, białym i lśniącym uśmiechu, jaki prezentują na ekranach gwiazdy telewizyjne i kinowe. Warto jednak zauważyć, że często hollywoodzki uśmiech to nie naturalne zęby, lecz licówki, które wyglądają jak idealne, naturalne zęby.

Co to jest licówka?

Licówka to cieniutki płatek porcelany, który nakleja się na przednią (licową) część zęba. Zwykle licówki naklejane są na zęby odsłaniane w uśmiechu, ponieważ ich głównym zadaniem jest poprawa wyglądu zęba. Dzięki licówkom można skorygować takie niedoskonałości jak nieładny kolor zębów, trwałe przebarwienia na skutek antybiotykoterapii czy zlikwidować diastemę, czyli szparę między zębami.

Kto może nosić licówki?

Licówki są bezpiecznym sposobem na poprawę wyglądu zębów, jednakże nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przede wszystkim osoba, która chce skorygować uśmiech przy pomocy licówek nie może mieć problemów zgryzowych oraz dysfunkcji, takich jak obgryzanie paznokci czy gryzienie końcówki długopisu. Niezbędne jest także wyleczenie bruksizmu, czyli nawykowego zgrzytania zębami. Przed założeniem licówek wszystkie zęby powinny być wyleczone.

Jak wygląda proces zakładania licówek?

Przed założeniem licówek dentysta kontroluje stan zębów oraz omawia z pacjentem wygląd uśmiechu. Jeżeli stomatolog korzysta z metody digital smile design, wówczas może wykonać zdjęcia i filmy twarzy pacjenta, aby później przedstawić mu komputerową wizualizację uśmiechu po założeniu licówek. Jeżeli pacjent akceptuje wygląd zębów, wówczas pobierany jest wycisk i przygotowywane są licówki. Przed ich założeniem niezbędne jest lekkie zeszlifowanie zębów, aby nie wystawały one z łuku zębowego. Może to powodować u pacjenta lekki dyskomfort, jednak nie jest to bolesne. Ostatnim elementem jest zacementowanie licówek na zębach i już można cieszyć się pięknym uśmiechem.

Dodaj komentarz