Czy implanty zębów są dobrym rozwiązaniem?

Natura wyposażyła nas w zęby, które jednak niestety często się psują, a także mogą zostać wybite na skutek okoliczności losowych. W  niektórych wypadkach konieczne będzie uzupełnienie braków zębowych. Jednym ze sposobów jest zastosowanie rozwiązań implantologicznych.

Implanty zębowe

Implanty zębów to tytanowe śruby, które zastępują korzeń zęba. Na nich osadzić można ceramiczną koronę, a także w niektórych wypadkach całą protezę. Zastosowanie implantów zębowych musi być poprzedzone oceną uzębienia, gdyż nie u każdego można założyć implanty. Dzięki osiągnięciom współczesnej implantologii w wielu wypadkach jest możliwe założenie implantów nawet w ciągu jednej wizyty lekarskiej. Mogą one zastąpić pojedynczy utracony ząb, być podporą dla mostu protetycznego, a także być podstawą protezy stałej opartej na implantach.

Wskazania i przeciwwskazania do implantów

Wskazaniem do założenia implantów jest każdorazowo luka zębowa. Decyzja o zastąpieniu utraconego zęba implantem powinna zapaść jak najszybciej, ponieważ po ekstrakcji zęba zaczyna następować proces zanikania tkanek. Nie każdy jednak pacjent może skorzystać z możliwości, jakie niesie implantologia. Przede wszystkim czynnikami wykluczającymi są problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, padaczka, a także choroby wyniszczające organizm, takie jak AIDS czy alkoholizm. Wszczepienie implantów niewskazane jest także u ciężarnych i pacjentów zbyt młodych, u których nie zakończył się wzrost kostny.

 

Dodaj komentarz