Facebook.com/DentalExpertWarszawa
ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Czy da się uratować złamany ząb?

Dentysta Stomatolog Centrum Powiśle Warszawa

Czy da się uratować złamany ząb?

Czy znasz taką sytuację – jesz swoje ulubione danie, które wymaga gryzienia i po chwili odkrywasz, że w trakcie tej czynności ukruszył ci się ząb? Niestety jest to sytuacja bardzo częsta. Warto wiedzieć, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, ponieważ ukruszony ząb można uratować.

 

Zachowaj ukruszony fragment zęba

Wiele osób o tym nie wie, że przy wybiciu zęba lub ukruszeniu jego części warto zachować ząb i bezzwłocznie udać się do stomatologa. W przypadku zęba wybitego z zębodołu możliwa będzie jego replantacja, zaś w przypadku zęba ukruszonego stomatolog może przykleić fragment, który się odłamał. Warto pamiętać, że ząb w czasie transportu należy przechowywać we własnej ślinie bądź w soli fizjologicznej, nie zaś w zwykłej wodzie.

 

Sposoby naprawienia uszkodzonego zęba

Jeżeli nie masz kawałka zęba, który się ukruszył, to stomatolog zaproponuje ci inne rozwiązania, związane z odbudową zęba. Przy niewielkim ukruszeniu stomatolog może założyć wypełnienie kompozytowe, które będzie miało kolor naturalnego zęba. Na pierwszy rzut oka nie będzie można rozpoznać, gdzie ząb się ukruszył. Innym sposobem na poprawienie wyglądu ukruszonego zęba jest założenie na ząb licówki lub korony ceramicznej. W przypadku całkowitego wybicia zęba, konieczne może się okazać zamocowanie implantu i założenie na nim korony ceramicznej. Rozwiązanie to – choć kosztowne – pozwoli na cieszenie się pięknym uśmiechem przez wiele długich lat.

Skontaktuj się z nami

ul. Rozbrat 22
00-447 Warszawa

dr Wojciech Gałkowski
tel: 880 215 359

dr Tomasz Fałkowski
tel: 786 221 022