Wskazania dla pacjentów po leczeniu implantologicznym

Po zabiegu

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu okolica zabiegu może być opuchnięta, jednak obrzęk nie powinien się utrzymywać dłużej niż dwa-trzy dni. Towarzyszyć mu może obrzmienie, a także bóle pooperacyjne. Stomatolog wykonujący implantację zaleci zimne okłady,  a także zaordynuje leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Warto pamiętać o tym, że jeżeli coś budzi nasze objawy w tym okresie, wówczas należy skontaktować się ze stomatologiem.

W czasie gojenia się

W czasie dwóch tygodni po zabiegu nie należy pić gorących napojów, a także należy odstawić w tym czasie napoje alkoholowe oraz papierosy. W okresie gojenia się należy unikać twardych potraw, a zwłaszcza gryzienia i żucia w okolicy wszczepionego implantu. Po posiłkach usta należy przepłukać letnią wodą. Dodatkowo parę razy w ciągu dnia należy płukać jamę ustną odkażającą płukanką. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a także unikać korzystania z sauny czy kąpieli słonecznych. Należy również możliwie mało mówić. Najczęściej po okresie dwóch tygodni odbywa się wizyta kontrolna, w czasie której zdejmowane są szwy.

Po zakończeniu się procesu integracji implantu z kością, co trwa od 3 do 6 miesięcy następuje zamiana śruby zamykającej na śrubę gojącą, a następnie po upływie dwóch tygodni następują prace protetyczne polegające na osadzeniu korony, mostu czy protezy na implancie. W zależności od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane etap ten może potrwać nawet do sześciu tygodni.

Po leczeniu implantologicznym bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego warto poprosić lekarza o wskazówki. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, a także o regularnych kontrolach u stomatologa.

Dodaj komentarz