Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Warto podkreślić, że podstawowym sposobem dbania o zęby jest codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a także płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Co pół roku powinniśmy wybrać się do stomatologa na wizytę kontrolną, dzięki czemu szybciej można będzie wykryć ubytki.

Higienizacja jamy ustnej

Co pół roku w czasie wizyty u stomatologa warto wykonać higienizację jamy ustnej, a więc zabiegi skalingu i piaskowania. Mają one na celu usunięcie z zębów złogów kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Dzięki ultradźwiękowemu skalerowi dentysta usuwa złogi kamienia nazębnego, zaś piaskowanie pozwala na usunięcie resztek kamienia oraz nadanie zębom gładkości. Dzięki temu bakterie mają utrudnione zadanie i kamień nazębny wolniej się osadza.

Lakowanie i lakierowanie zębów

W celu zabezpieczenia zębów przed osadzaniem się resztek pożywienia w bruzdach zęba można przeprowadzić lakowanie zębów. Z kolei lakierowanie, czyli fluoryzacja wzmacnia szkliwo dzięki nałożeniu na zęby specjalnego lakieru, zawierającego fluor.

Instruktaż szczotkowania zębów

Aby zęby były czyste i zdrowe należy szczotkować zęby prawidłowo. Jeżeli nie znamy technik szczotkowania zębów, wówczas warto poprosić dentystę o instruktaż. Należy też pamiętać, że lepszym rozwiązaniem będzie miękka szczoteczka do zębów, która powinna być często wymieniana na nową.

Rolą stomatologa jest nie tylko leczenie ubytków próchniczych, lecz także dbanie o profilaktykę. W naszym gabinecie oferujemy szeroki wachlarz zabiegów, dzięki którym zęby będą piękne i zdrowe przez długie lata.