Postępowanie po ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, czyli jego całkowite usunięcie z jamy ustnej czasami bywa przykrą koniecznością. W większości wypadków stomatolodzy starają się zachować naturalny ząb i wyleczyć go, jednak czasami jest to niemożliwe.

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Miejsce po usuniętym zębie należy uciskać tamponem przez 30 minut, a następnie tampon wypluć. Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić, a także nie wolno palić papierosów. Po ekstrakcji dieta powinna być papkowata i chłodna, należy unikać gorących pokarmów co najmniej przez jeden dzień. Rany nie należy płukać ani dotykać, aby nie wypłukać skrzepu.

W przypadku odczuwania dolegliwości bólowych można zastosować środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty (za wyjątkiem aspiryny). Na okolice rany po ekstrakcji można nałożyć zimny okład,  z zewnątrz jamy ustnej.  Jeżeli ból nie ustępuje po tabletkach bądź występuje mocne krwawienie z rany po usuniętym zębie, wówczas należy skontaktować się ze stomatologiem. Ślina może być podbarwiona krwią jeszcze dobę po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *